neteisminio bankroto privalumai

Draugiškas procesas be staigmenų

Nenustembame, kai mūsų klientai nerimauja susidūrę su įmonės bankrotu. Bankrotas daugeliui reiškia „nesėkmę“, „konfliktus“, „neapibrėžtumą“, „nežinią“, kartais ir „baimę“. Tačiau mes esame tam, kad parodytumėme Jums kitą bankroto pusę. Tą, kuri yra draugiška, iš anksto apibrėžta, todėl – be jokių staigmenų. Kaip ir verslo pradžia, taip ir pabaiga gali – o ir turi – būti kruopščiai suplanuota.

Kai kalbame apie draugiška bankroto procesą turime galvoje tai, kad jis vyksta be teismo bendru įmonės kreditorių, verslo partnerių sutarimu. Jeigu yra sutarimas, tai ir bankroto procesas bus draugiškas. Iš savo praktikos galime pastebėti, kad įmonė, kuri siekia susitarimo su savo kreditoriais dėl neteisminio (draugiško) bankroto, visada jį pasiekia. Kartais mus pačius stebina, koks verslas yra supratingas ir empatiškas partnerio situacijai.

Tinkamai pasirengus bet kokiam darbui – šis visuomet einasi lengviau. Dėl to mes ypatingą dėmesį skiriame neteisminio bankroto proceso paruošiamiesiems darbams. Susidėliojame planą, jeigu yra poreikis, iš anksto aptariame ir suderiname jį su įmonės kreditoriais. Neabejotinai svarbiausias darbas – tinkamai susidėlioti įmonės finansinį paveikslą dar prieš įeinant į bankroto procesą. Tuomet bankroto procese nekyla neatsakomų klausimų, o pats procesas eina taip, kaip suplanuota.

Greitas ir nesudėtingas procesas

Tik pagalvokite – įmonei bankrutuojant teismo tvarka, visos procedūros iki įmonės išregistravimo iš registro Lietuvoje vidutiniškai trunka 2 metus ir ilgiau! Vietoje to, kad būtų kuriamos naujo verslo idėjos, 2 metus reikia spręsti įsisenėjusias problemas.

Bankrotas be teismo Lietuvoje vidutiniškai trunka 1 metus ir tai jau yra dvigubai greičiau! Tačiau mes manome, kad ir 1 metai yra ženkliai per ilgas terminas. Mes kiekvienu atveju sau keliame iššūkį neteisminį procesą užbaigti kaip įmanoma greičiau. Netampome gumos, todėl visą procesą mokame atlikti per 6 mėnesius ir netgi greičiau. Tai jau 4 kartus greičiau nei visiems įprastas bankrotas teismo tvarka. Plačiau apie bankroto proceso ne teismo tvarka terminą galite pasiskaityti čia.

Nuo įprasto bankroto proceso neteisminis bankrotas dar skiriasi savo nesudėtingumu. Bankroto procesą teismo tvarka reguliuoja įstatymas, kuriame net 163 straipsniai. Neteisminiam bankrotui reguliuoti įstatyme numatyti… 2 straipsniai. Ir šie nustato principus, kaip turi būti vykdomas neteisminis bankrotas. Sutikite, laikytis 2 straipsnių yra nepalyginamai lengviau nei 163.

Mažesnė kaina

Akivaizdu, kad 2 metų procesas, kuriame be nemokumo administratoriaus, kreditorių, įmonės vadovo dar dirba ir teismas, yra ženkliai brangesnis nei 6 mėnesių procesas, kuriame visi nusiteikę draugiškai. Deja, Lietuvoje nėra statistiškai nustatyta, kiek vidutiniškai kainuoja teisminis bankrotas, tačiau neabejotina, kad bankroto procesas be teismo, kurį „vairuoja“ tik privatūs interesai, kainuoja mažiau.

Paprasčiausias pavyzdys dėl kainos: vykdymė individualios įmonės bankroto procesą įprasta teismo tvarka ir vien mūsų darbo sąnaudos, net nevertinant teismo išlaidų, sudarė per 5 000 Eur. Procesas truko 1,5 metų. Taip pat turėjome individualios įmonės bankroto procesą ne teismo tvarka. Procesas truko 4 mėnesius, visos sąnaudos neviršijo 2 500 Eur.

Plačiau apie tai, kiek kainuoja bankrotas ne teismo tvarka aprašėme čia.

Pasirinktas nemokumo administratorius

Įmonės bankrotą vykdant teismine tvarka, administratorius pagal šiuo metu galiojančias taisykles parenkamas atsitiktine tvarka iš bendro sąrašo. Panašiai, kaip išridenamas loterijos kamuoliukas. Nesiimame vertinti tokios loterijos privalumų, tačiau, žinome vieną – verslui, susidūrus su bankrotu, bankroto administratoriaus figūra yra esminė. Jokiam verslui nėra priimtina, kad jautrias nemokumo problemas spręstų loterijos principu išridentas asmuo.

Neteisminis bankrotas yra vienintelė išimtis iš šios taisyklės. Įmonės bankroto procesą be teismo veda pasirinktas ir kreditorių patvirtintas nemokumo administratorius. Tai suteikia galimybę pačiai įmonei pasirinkti žmogų pagal jo kompetenciją ir reputaciją, išvengiant kartais pasitaikančių labai nemalonių siurprizų loterijoje. Plačiau apie nemokumo administratorių aprašėme čia.

Sklandus sprendimų priėmimas

Vienas iš dviejų neteisminį bankroto procesą reguliuojančių straipsnių nustato, kad visus klausimus, pabrėžiame, visus klausimus bankroto procese sprendžia kreditoriai. Ar iškelti įmonei bankroto bylą ne teismo tvarka, kokia tvarka ir kokiomis kainomis realizuoti įmonės turtą, kokį nustatyti bankroto proceso biudžetą, kokius nustatyti procedūrinius terminus ir daugybę kitų klausimų išsprendžiami sklandžiai kreditorių susirinkime.

Sprendimai neteisminio bankroto procese priimami betarpiškai, nelaukiant teismo pritarimo. Sprendimus galima priimti naudojantis elektroninėmis priemonėmis. Kreditorių priimti sprendimai yra vykdomi iš karto nuo jų priėmimo, nėra būtinybės laukti teisminiam bankroto procesui įprasto „sprendimų įsigaliojimo“. Taigi klausimai neteisminio bankroto proceso sprendžiami greitai ir maksimaliai efektyviai.

Procesas be skaudžių pasekmių

Tyčinis bankrotas, vadovavimo teisių apribojimas, pradėti ikiteisminiai tyrimai – dažnai teisminį bankrotą lydintys procesai. Šie procesai dažnai ne tik apsunkina įmonės bankroto eigą, tačiau dar ir reiškia skaudžias pasekmes verslą kūrusiems žmonėms. Neteisminis bankrotas visuomet apsieina be tokio pobūdžio patirčių. Todėl neteisminis bankrotas yra visiškai neskausmingas būdas užverstus vieną verslo istorijos lapą, atversti kitą – švarų – lapą.