neteisminio bankroto sąlygos

Kada galima bankrutuoti be teismo?

Jeigu Jūsų įmonė susiduria arba jaučiate, kad greitu metu susidurs su nepakeliamais finansiniais sunkumais ir nematote prasmės gaivinti įmonės, grąžinant visas skolas – bankrutuokite draugiškai ne teismo tvarka. Tam tereikia 3 sąlygų.

Ir net jeigu susiduriate su šiomis kliūtimis – neteisminį bankrotą inicijuoti vis tiek įmanoma. Tiesiog tam tokiu atveju turėtų pritarti kreditorius, pateikęs ieškinį arba valstybė, vykdanti išieškojimą. Savo praktikoje, bendradarbiaujant su kreditoriais, esame padėję iškelti neteisminio bankroto bylą įmonėms, kurios buvo susidūrusios tiek su antstolių, tiek su VMI ar Sodros vykdomais išieškojimais.

Pirma

Jeigu įmonei teismuose nėra iškeltų bylų.

Antra

Jeigu antstoliai, VMI ar Sodra nevykdo išieškojimo iš įmonės (nėra areštuotos banko sąskaitos, nedaromi lėšų nuskaitymai).

Trečia

Jeigu VMI neatlieka įmonės mokestinio patikrinimo.

Įmonei teismuose nėra iškeltų bylų

Lietuvoje kreditoriai jau išmoko ilgai nedelsti ir pateikti teismui ieškinį dėl susidariusios skolos priteisimo. Teisminį procesą nustatančios taisyklės dabar jau leidžia kreditoriui bylą iškelti itin supaprastinta tvarka – dėl teismo įsakymo išdavimo. Teikiant pareiškimą dėl teismo įsakymo išdavimo nereikalaujama jokių įrodymų. Teismui pakanka nurodyti skolos susidarymo aplinkybes. Tokia byla teisme iškeliama per vieną dieną, todėl neretai tai yra būdas stabdyti verslo iniciatyvą pradėti bankrotą ne teismo tvarka.

Nors įstatymas sako, kad bylų neturi būti „teismuose“, tačiau čia reikia neapsigauti. Darbo ginčų komisijoje pradėtas darbuotojo ginčas dėl neišmokėto atlyginimo taip pat yra „byla teisme“. Taip, todėl labai svarbu susidūrus su sunkumais, nedelsti tiek, kad, supykę kreditoriai, užverstų įmonę ieškiniais teismuose ar kitose institucijose.

Lėšų nuskaitymas arba „inkasiniai“ pavedimai

Kiekvienas verslas žino, jog pradelsus sumokėti privalomus mokesčius į valstybės biudžetą, netrukus šie mokesčiai yra priverstinai nurašomi iš įmonės sąskaitos. Jeigu banko sąskaitoje nėra pakankamai lėšų susidariusioms įmokų skoloms padengti, taip vadinami „inkasiniai“ pavedimai lieka galioti iki sąskaita bus papildyta.

Labai svarbu numatyti, kokia bus įmonės galimybė vykdyti įsipareigojimus valstybei ateityje. Todėl vėlgi, neteisminio bankroto pasirengimo stadijoje, dėliojant bankroto proceso gaires, reikia įvertinti įmonės skolas (esamas ir būsimas) mokesčių inspekcijai ir Sodrai.

Mokestinis patikrinimas

Lietuvoje VMI po „patikrinimo“ sąvoka pakiša įvairiausio pobūdžio įmonės mokestinius tyrimus: kompleksinius, teminius, operatyvius ir kt. Svarbu žinoti tai, kad bet koks VMI atliekamas (vykstantis) įmonės patikrinimas yra kliūtis pradėti neteisminį įmonės bankroto procesą.

Pagal anksčiau galiojusį reguliavimą, šios sąlygos nebuvo. Tačiau, priėmus naująjį Juridinių asmenų nemokumo įstatymą, ši sąlyga atsirado kaip apynasris tariamai nesąžiningiems verslams, siekiantiems išvengti neigiamų patikrinimo rezultatų.

Viena ir pagrindinė sąlyga

Kaip jau buvo galima suprasti, iš esmės pagrindinė ir vienintelė neteisminio bankroto sąlyga – draugiškas kreditorių pritarimas neteisminei bankroto procedūrai. Nesant teigiamo kreditorių pritarimo, tikėtis neteisminio bankroto yra sunku. Dėl to pasirengimo neteisminiam bankrotui stadijoje būtina itin atidžiai peržiūrėti įmonės skolas, nustatyti, taip vadinamus, probleminius kreditorius ir įvertinti, kokių veiksmų būtina imtis, siekiant išvengti rizikų dėl teisminių procesų pradėjimo.